Když vidíte na obrázku vyfotografovanou nebo namalovanou zahradní pergolu, možná vás napadne, k čemu by vám vlastně byla, když si pod ní jen postavíte zahradní nábytek. Vždyť by vám mohl docela dobře posloužit i obyčejný slunečník. To jistě, ale pergola se nevyužívá pouze pro posezení u stolu, je to víceúčelová pomůcka, kterou si lidé staví již mnoho let.

zahradní pergola

Útulný prostor – když roztáhnete nad hlavou slunečník, budete jej vnímat jako provizorní plachtu, podobně, jako vnímáme pobyt ve stanu. Pergola je však masivní konstrukce a její pevnost a stabilita podvědomě vytváří pocit útulnosti, asi tak, jako střecha nad hlavou. V podstatě to také střecha nad hlavou je, a to i tehdy, kdy pergolu přímo nezastřešíte a ponecháte jí pouze popínat pnoucími rostlinami.

ptáček pod pergolou

Pracoviště – někteří lidé nedají na pergoly dopustit už jen proto, že si tu v teplém období roku položí na pracovní stůl notebook, rozloží potřebné papírové podklady, a zpracovávají účetnictví a další administrativní úkony. Venku se pracuje mnohem lépe, protože vám dodávají energii okolní stromy, keře a další rostliny. Prozpěvují si tu ptáci a příznivě na vás působí i intenzivní denní světlo, které zvyšuje v těle hladinu serotoninu a odbourává deprese a úzkosti.

Dětské hry – máte-li doma děti, může se právě pergola stát jejich oblíbeným místem pro trávení volných chvil. Mohou si tu nejen psát domácí úkoly, ale zejména tvořivě hrát. Nechte své děti projevit tvůrčí fantazii a buďte rádi, že odkládají mobil a namísto něho si pod pergolu berou stavebnice, nebo tu malují, vyšívají, hrají na hudební nástroje, učí se vyrábět keramiku, vystřihují z papíru, zhotovují výrobky z proutí, ze dřeva a ze slámy a provozují další zajímavé činnosti. Říká se, že kdo si hraje, že nezlobí, a my bychom k tomu jen dodali, že se to týká toho, kdo si hraje tvůrčím, konstruktivním a pozitivním způsobem.