Schodiště nejsou jen přímá

Některé stavební firmy, specializované na výrobu schodiště, vám mohou navrhnout řešení i docela odlišná od přímých schodů. Záleží na prostorových možnostech, stavebním řešení objektu a také na vašich finančních možnostech, každopádně je tu možnost mít v domě schody třeba ve tvaru spirály anebo zalomená podle tvaru zdiva, které kopírují tamní terén. Schodiště však může být umístěné i v prostoru, možností je skutečně mnoho a vyplatí se nechat si v tomto ohledu poradit od odborníků.

růžové schodiště

Bývají ozdobným prvkem v domě

Když vejdete do vícepatrového domu, kde jste nikdy před tím nebyli, jedna z prvních věcí, která neunikne vaší pozornosti (pokud jste soustředění), budou s velkou pravděpodobností schody. Možná je to tím, že na nás podvědomě působí jako symbol postupu vzhůru, schůdek po schůdku, což symbolizuje mnohdy nesnadnou životní cestu, ale možná je to i tím, že jde o velmi nápadný estetický prvek. Zejména tehdy, jsou-li schody schodiště koncipované do tvaru různých křivek. Pravděpodobně nepřehlédnete schodiště točitá nebo nepravidelně lomená a různě zakřivená.

schodiště se zábradlím

Schody nejsou jen na ozdobu

Jistě vás napadne, že si domů pořizujeme schodiště z ryze praktického hlediska, aby nás spojovala s výškovými rozdíly uvnitř budov, ovšem chůze po schodech má zásadní vliv i na naše zdraví. Možná jste se již někde doslechli či dočetli, že pěší turistika patří k nejzdravějším sportům, a že ji lze doporučit i lidem v pokročilém věku. Největší význam má turistika horská, v členitém a kopcovitém terénu, kde musíte stoupat vzhůru a sestupovat dolů, a tento druh pohybu lze perfektně simulovat zejména na schodech.

Máte-li tedy možnost dopřát si chůzi po schodech denně, využijte této příležitosti k posílení svalstva, k podpoře imunitního a lymfatického systému a ke zlepšení nálady.