Někteří lidé očekávají od koberců nesplnitelné zázraky. Domnívají se, že si pořídí sáčkový vysavač, byť s Hepa filtrem, špičkového designu, s výkonným motorem a dobře konstruovanou sací hubicí, a mají dojem, že jakmile vpustí vysavač https://www.bravospotrebice.cz/c/domacnost/vysavace „do arény“, zlikviduje všechny patogeny z kobercových vláken, co tam nemají co pohledávat. Jaké zklamání pak přichází, když po několika měsících či letech získá podlahová krytiny omšelý vzhled a začne být nepříjemně cítit. Proč vlastně není sáčkový vysavač dokonalým úklidovým pomocníkem?

svinutý koberec

Výkonem to není

I velmi silný elektromotor nezvládne vytvořit potřebný sací výkon, by odsál vše, co se v koberci vyskytuje. Mnoho nečistot je totiž doslova přilepených a zašlapaných mezi vlákna. Některé jsou mazlavé, jiné ztuhlé a mohli byste se o tom snadno přesvědčit pod mikroskopem.

Přinutit vysavač, aby vám doslova vyhladil naprosto dokonale každé vlákno, je nemožné. Spíše se vám sací trubice „přicucne“ ke koberci a vznikne tu pouze neúčinný podtlak, než aby sání sbíralo veškerou špínu pod vámi. K podobným výsledkům byste dospěli i v situacích kdy byste po vysavači požadovali odsát všechny nečistoty a váš mastný pot z propoceného pracovního trička. Je pro vás samozřejmě snazší a přirozenější vhodit tričko do pračky, uzavřít prací buben, nasypat prací prášek či gel do zásobníku a vpustit do pračky vodu.

travní koberec na autě

Bez vody to nepůjde

Právě voda je to, co na koberce zabírá. Když se po něm totiž projede čisticí stroj čištění koberců v Praze, např. Rotovac, začne svými kartáči masírovat vlákna a zároveň s pomocí čisticího roztoku z nich uvolňovat nečistoty, je vám jasné, že mu sáčkový vysavač nemže konkurovat. Chcete-li tedy obnovit původní barvu, lesk a také vůni svého koberce, dopřejte svému sáčkovému pomocníkovi dovolenou a nechte tu úřadovat jeho výkonnějšího kolegu. Již po několika minutách poznáte, jak se váš sáčkový vysavač po celou dobu své existence vlastně „flákal“.