Představte si situaci, že bydlíte v bytě panelového domu, máte k dispozici v paneláku vzduchotechniku a využíváte ji každý den při vaření a v letním období pro provoz klimatizace. Někteří lidé by takovéto bydlení nevyměnili za nic na světě vzhledem k tomu, že tu mají veškerý komfort, téměř nulové nároky na údržbu bytu, blízkost městské hromadné dopravy i pracovních příležitostí a ještě navíc klimatizovaná vzduch, takže i v parném létě se jim v bytě dobře spí a přebývá.

bytový dům

Zdánlivě tedy všechno klape, jen samá plus. Možná si ale neuvědomují, že i oni patří k těm časovaným bombám, kterých je u nás, jak naseto. Domníváte se, že přeháníme? Nikoli. Bohužel ne, protože každý bytový dům, kde je v provozu ve společných stoupačkách vzduchotechnika, vyžaduje její pravidelnou údržbu a čištění, a pokud se toto zanedbá, je zde velmi vysoké riziko požáru nebo dokonce výbuchu.

vzduchotechnika na objektu

Je známo, že v České republice se nachází jen velmi malý počet panelových domů, kde je vzduchotechnika podrobována těmto pravidelným činnostem. Ovšem tím, že není pro vlastníky objektu povinná, mnohde se to zanedbává. Někde záměrně kvůli úsporám financí, někde z neznalosti celé problematiky. Ve stručnosti bychom vám chtěli objasnit, proč vlastně, jak se říká, „troubit na poplach“ ještě včas, dokud není pozdě:

Vzduchotechnika v paneláku je soustava potrubí, kudy proudí vzduch, který však není suchý a zbavený nečistot, do potrubí se dostává spolu se vzduchem i prach, některé organické látky, jako jsou kožní šupinky, kožní maz, vlasy, chlupy, ale především tuk – mastnota. Ta se tu usazuje zejména z digestoří, které mastnotu ochotně nasávají z vaření. Tuk a prach se postupně na sebe vrství, a je-li vrstva dostatečně silná, jedná se o vysoce hořlavou a také výbušnou hmotu. Exploze a požáry vzduchotechniky nejsou ničím výjimečným, a hlavně nastanou v neočekávaném okamžiku. V takové chvíli vám může požár proniknout do bytu, vzplane cokoli hořlavého v kuchyni (závěsy, záclony, rolety, koberečky, kuchyňská linka), a co se bude dít pak, vám mohou prozradit hasiči z vlastní praxe.