Někteří lidé zastávají názor, že na obuvi by se nemělo šetřit, a že na ní záleží mnohdy mnohem víc, než na všem ostatním, co máme na sobě. Něco na tom možná bude, když si uvědomíte, že například v létě při pohybu v přírodě můžete mít na sobě tričko ze secondhandu, které je seprané, a pokud máte na sobě pohodlnou a precizně zhotovenou obuv, bude se vám venku chodit nesmírně blaženě. Pokud zaprší, obléknete pláštěnku nebo vezmete deštník, pokud se ochladí, obléknete bundu, ale obuv zůstane beze změn a ochrání vaše nohy za slunečného počasí i za deště.

horská turistika

Naopak pokud budete mít na sobě značkové tričko za několik tisíc korun a na nohou škrpály, co vám vytvoří otlaky a puchýře, a budou vás z nich neskutečně bolet nohy, budete celý výlet vnímat v nepříjemném duchu i s tím předraženým tričkem. Na volbě obuvi velmi záleží za každých okolností, ať už stoupáte na horský vrchol, anebo se jen procházíte po rovině na Třeboňsku po hrázích rybníků či na pěší zóně při nákupu ve městě.

dívka na horách

Zdravá chodidla

K civilizačním chorobám současné doby patří i ploché nohy. Možná se vám to zdá malicherné a připadá vám, že existují mnohem závažnější onemocnění, ovšem není to tak docela pravda, neboť správný tvar chodidel, kvalita jejich příčné a podélné klenby má značný význam pro správné držení těla, pro bezproblémové trávení, pro funkci lymfatického a imunitního systému a v neposlední řadě i na naši psychiku.

Tento fakt si dobře uvědomují lidé, co se o své nohy dobře starají v rámci preventivních opatření, a pořizují si trekové boty s anatomickou stélkou a z dostatečně prodyšného materiálu. Raději ušetří na oblečení a nakupují oděvy mnohdy ve slevových akcích, ovšem boty si vybírají velmi pečlivě a věnují výběru také dostatek času. A co se týče chodidel, resp. plochých nohou, i zde platí pravidlo, že léčba je vždy obtížnější a náročnější, než prevence.