V mnoha odborných i laických článcích se můžete dočíst, že není zrovna rozumné šťourat se ve spotřebičích, strojích, přístrojích a rozvodech, kudy proudí elektrický proud. Takové zásahy by měl provádět odborník už jen z toho důvodu, že jakákoli chyba se může krutě vymstít, a amatéra, který si sám opravuje zásuvku, to může i usmrtit. Samozřejmě, že některé úkony zvládneme sami, například výměnu žárovky ve stolní lampičce, ale někteří lidé nezvládají ani to.

elektrikář při práci

Výměna žárovky i celého lustru

Pro kutila je montáž lustru a zašroubování žárovky do závitu E27 triviální záležitost, ale mezi námi nejsou samí kutilové. Nezapomínejme, že tu žijí i osamělí senioři, kterým způsobuje potíže i takováto činnost, jsou hůře pohybliví, špatně vidí, jsou zapomnětliví, a například zapomenout vypnout hlavní jistič při výměně svítidla se jim může stát osudným.

nářadí elektrikáře

Ovšem nemusí to být jen senioři, kteří si neví rady s jednoduchou opravou či montáží svítidel a některých spotřebičů, do této skupiny můžeme zařadit i některé ženy samoživitelky, ale i muže, kteří nemusí být technicky zdatní, např. lékaři, spisovatelé, filosofové, hudebníci, malíři atp. Tímto vám chceme pouze naznačit, že stydět se za to, že si domů pozveme elektrikáře z Prahy 5 pro výměnu kuchyňského lustru, není žádný trapas ani ostuda. Trapas je naopak to, když svým studem a následným počínáním způsobíme někomu úraz anebo škodu na majetku. Pokud například dojde ke zkratu a vzniku elektrického oblouku, který přeskočí na hořlavý materiál v jeho blízkosti, může vyhořet celý byt.

Buďte tedy prozíraví a používejte zdravý selský rozum a vlastní intuici. Ponechejte na odbornících, aby provedli svou práci precizně a hlavně bezpečně a věnujme se tomu, co skutečně ovládáme, a čím také můžeme být prospěšní svému okolí. Nikdo z nás není vševěd a všeuměl.