Výši inflace v České republice nyní řeší snad každý občan. Byli jsme zvyklí, že podražily některé potraviny. Ale to, co se stalo v posledních pár měsících změnilo úplně vše. Jak je možné, že potraviny a pohonné hmoty se vyšplhaly na cenový strop? Jak je možné, že cena energií elektřiny a plynu jsou na takovém maximu, že devadesát devět procent obyvatelstva prostě nebudou mít na zaplacení svých záloh. A kdo jim z této bezvýchodné situace pomůže? Někteří naivní z nás si stále myslí, že vláda nebo stát. Ale dejme si ruku na srdce. Opravdu si to myslíte a jste o tom přesvědčeni? Že v politice jde o přání občanů?

inflace

Že se v ní nehájí jen osobní zájmy daných politických stran nebo politiků. Co pro nás vláda v těchto těžkých časech udělala? Zastropovala ceny plynu a elektřiny. Ale pro některé z nás to znamená ve výsledku ještě vyšší ceny, než které platili na původních zálohách. A co současná inflace? Co dělají s ní? Inflace znamená všeobecný růst cen. Na říjen byla stanovena inflace na sedmnáct procent. To znamená, že zboží, které stálo v říjnu roku 2021 sto korun teď stojí o sedmnáct korun více. Inflace se dělí do různých kategorií. Hyperinflace to znamená, že její růst je více než tisíc procent ročně. To se stalo naposledy během 2. světové války v Německu. Potom tu máme pádivou inflaci. To jest mezi deseti až tisíci procenty ročně. Tomu odpovídá současný stav v České republice. Mírná inflace je mezi nulou až deseti procenty ročně. A nakonec tu máme deflaci. To znamená jakákoliv záporná míra inflace.

inflace

Česká národní banka měla dlouhodobě stanovený cíl, udržet roční tempo růstu cen na dvě procenta. Tak momentálně je tempo růstu cen na sedmnácti procentech. Takže všichni víme, co a kdy je špatně. Akorát řešení se naší vládě a České národní bance nedaří stále najít. Vláda se snaží pomoci nejprve postiženým skupinám. Kam patří hlavně senioři a matky samoživitelky. Vláda poskytla jednorázový příspěvek 5000kč na dítě. A také slíbila, že pokud by se ceny dál zvyšovaly nebojí se nabídnout pomoc. A to ve formě půjček a jiných dalších dávek a zvýhodnění. Ale bude to stačit? A je to opravdu řešení, které všichni hledáme? Nebo je to jen zaplácnutí problému? Jako když hrách na stěnu házíš. To vše ukáže čas. Pevné nervy přeju nám všem.