Všichni víme, že zdraví je komplexní záležitost. Je potřeba o něj pečovat po všech stránkách, aby nám bez problémů sloužilo dlouhé roky. Péče o zdraví začíná už v prenatálním stadiu, kdy by těhotné ženy měly více dbát na to, co během těhotenství jí a pijí. Samozřejmostí je nulová konzumace drog a veškerých dalších návykových látek. Jedním z největších problémů je kouření. Všichni víme, že asi nebude úplně zdraví prospěšné, ale ne všichni se ho dokážeme vzdát.

žena kouří

Pokud žena plánuje dítě, měla by cigarety a další moderní nahřívací zařízení úplně odbourat. Jenže ne vždycky to vyjde, a ženě se podaří otěhotnět bez cigaret. Potom nastává problém, že může dojít k ohrožení dítěte. Samozřejmě to není pravidlo, ale proč to riskovat? Nejlepší je nezačínat s kouřením, ale když už někdo kouří, pozdě bycha honiti, jak praví přísloví. V těhotenství je třeba dbát na spoustu věcí, a proto i případné ukončení kouření konzultujte s lékařem.
Konzultace spojené s ukončením kouření a těhotenstvím by měly podstupovat hlavně vlmi silné kuřačky, ke kterým při vynechání pár cigaret denně dochází k abstinenčním příznakům. Právě ty mohou být škodlivé i pro dítě. Vždy je lepší se s lékařem poradit, protože vám doporučí postup, jak s kouřením skoncovat.

odmítnutí cigarety

Těhotenství není jediný důvod
Ani kojící matka by neměla kouřit. Jsou ženy, které se raději rozhodnou nekojit, než aby se musely vzdát cigaret. nezapomínejte, že kojení je to nejlepší, co můžete svému dítěti dát. Nevzdávejte se kojení z pohodlnosti, jde především o prospěch vašeho miminka. To z vás vždy vycítí psychickou nepohodu. Pokud je pro vás psychická nepohoda důvodem pro kouření, zkuste si jej nějak nahradit. Existují poradny, kam se můžete obrátit. Navíc si tím prodloužíte život a ušetříte v dnešní době nemalé peníze, a to už jsou další fajn důvody, proč se cigaret vzdát.